TYROL

narty w austrii tyrol

Tyrol to region geograficzny, historyczny i etnograficzny w północnych Włoszech i w zachodniej Austrii, graniczący z Niemcami i Szwajcarią. Rozciąga się w Alpach Wschodnich, w dolinie górnego Innu, górnej Adygi i górnej Drawy. Jest głównym regionem turystycznym Austrii. Znajdują się tu liczne uzdrowiska, ośrodki wypoczynkowe i sportów zimowych. Główne miasta i ośrodki kulturalne Tyrolu to Innsbruck i Kufstein w Północnym Tyrolu, Bozen, Meran i Brixen w Południowym Tyrolu, Lienz we Wschodnim Tyrolu oraz Trydent w regionie trydenckim. Nazwa regionu pochodzi od średniowiecznego zamku Tirol, położonego w pobliżu Meranu (wł. Merano) w Południowym Tyrolu.

tyrol narty w austrii

Tyrol dzieli sie na kilka regionów; są to m,in.: Dolina Pitztal, rozciągająca się na obszarze 40 km; środkowy Tyrol - rejon wokół Innsbrucku - miasta znanego z zabytków, tras narciarskich; Dolina i Lodowiec Stubaital - jedna z najbardziej znanych dolin w Austrii, słynąca z doskonałych tras narciarskich; Zillertal i Tux - dolina, który tworzy z lodowcem Hintertux jeden z największych ośrodków narciarstwa alpejskiego w Austrii.

Główną domeną Tyrolu jest turystyka - górska, alpinizm i sporty zimowe. Najbardziej znane ośrodki tyrolskie to - rejon Alp Kitzbuhelskich, dolina Zillertal, dolina Stubaital, rejon Innsbrucku, dolina Otztal, dolina Pitztal, dolina Paznauntal. Ośrodki przygotowane sa także na wypoczynek rodzinni z wieloma alternatywami dla narciarstwa, takiemi jak lodowiska, tor saneczkowy, kuligi, hokej, curling. Tyrol oferuje wiele kilometrów tras o różnym stopniu trudności.

Tyrol jest atrakcyjny także wtedy, gdy śnieg stopnieje. Oferuje wiele możliwości atrakcyjnego spędzenia wypoczynku, np. kilka tysięcy kilometrów szlaków wędrownych, system tyrolskich jaskiń, drogi widokowe: Silvretta Hochalpenstraße - uważana jest za jedną z najpiękniejszych dróg wysokogórskich w Alpach; Kauneraler Gletscher - wiodąca aż do jęzora lodowca Kaunertalskiego; Karnische Dolomitenstraße - droga między pasmami Alp Karnijskich a Dolomitami.

Aż pięć z ośmiu dostępnych dla narciarzy lodowców w Austrii znajduje się w Tyrolu.

Lodowce Rettenbach i Tiefenbach w Sölden - w połączeniu z ośrodkiem zimowym w Sölden region oferuje 150 km tras zjazdowych i 34 urządzenia wyciągowe. Oba lodowce połączone są na wysokości 3 000 m n.p.m. tunelem narciarskim o długości 170 m.Znajdują sie tu: 34 wyciągi (24 w ośrodku zimowym, 10 na lodowcu), trasy: 149 km zjazdowych (w tym 58 km niebieskich, 58 km czerwonych, 32 km czarnych, 1 km nartostrady).

Lodowiec Stubai jest najwiekszym ośrodkiem sportów zimowych w Austrii. Dzięki wysokościom między 1 750 a 3 200 m n.p.m. gwarantuje świetne warunki śniegowe od października do lipca. 110 km tras, funpark, pucharowy odcinek treningowy, trasa z pomiarem czasu, lodowa wieża wspinaczkowa, 130-kilometrowa wysokogórska trasa biegowa, 10 torów saneczkowych, 88 km zimowych szlaków pieszych.

Lodowiec Pitztal wyróżniono tyrolskim znakiem jakości tras. Cztery orczyki i podwójny wyciąg krzesełkowy czynne od połowy września do początku czerwca; 12 km wysokogórskich tras biegowych i funpark dla snowboardzistów.

Lodowiec Kaunertal zwany miejscem dla niepokornych to jedno z ulubionych miejsc zimowych sportowców. Trasa widokowa Kaunertal - określana przez wiele osób najpiękniejszą trasą wysokogórską w Alpach - prowadzi na 2 750 metrach w kierunku wiecznego lodu. trasy narciarskie: 20 km łatwych, 10 km średnich, 6 km trudnych - 30 km trasa biegowa w dolinie (klasyczna i do stylu łyżwowego), olbrzymi teren do freeride i warianty zjazdów, snowpark.

Lodowiec Hintertux to jedyny w Austrii całoroczny ośrodek narciarski na lodowcu. Zimą czynnych jest od 90 do 230 km urozmaiconych, łatwych i trudnych tras. Latem czeka 18 km tras i czynnych jest nawet 10 wyciągów. Najdłuższy zjazd ma 2 km i kończy swój bieg przy słonecznym tarasie panoramicznej restauracji Tuxer Fernerhaus (2 660 m).