KARYNTIA

karyntia narty hut-plus

Karyntia to najbardziej na południe wysunięty kraj związkowy w Austrii, graniczący z Włochami, Słowenią, Tyrolem Wschodnim, Ziemią Salzburską i Styrią. Ciepły i łagodny klimat Karyntii, ilość słonecznych dni w roku dużo wyższa niż średnia w całej Austrii, czyste jeziora kąpielowe latem, doskonałe tereny narciarskie zimą, gościnność mieszkańców, której doświadcza się na każdym kroku oraz ich wrodzona radość życia charakterystyczna dla mieszkańców południa - to wszystko sprawia, że turyści przybywają tu chętnie o każdej porze roku. Sezon w Karyntii trwa cały rok.

narty w karynti

Lato w Karyntii to przede wszystkim łagodny klimat, południowe słońce, czyste i ciepłe jeziora oraz malownicze góry - czyli wszystko, czego potrzeba podczas pełnego wrażeń letniego wypoczynku. Bliskości Morza Śródziemnego region ten zawdzięcza łagodny, niemal śródziemnomorski klimat oraz bogactwo słońca.

Karyntia nazywana jest często "krainą jezior" i jest to nazwa jak najbardziej zasłużona - znajduje się tutaj ponad 1270 (!) jezior, a blisko 200 spośród nich to kąpieliska z krystalicznie czystą wodą o temperaturze do 24-28 stopni Celsjusza. Nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że Karyntia jest rajem dla miłośników sportów wodnych - można tu pływać, nurkować, żeglować, jeździć na nartach wodnych, pływać statkami wycieczkowymi, uprawiać windsurfing czy parasailing.

Najbardziej znane jeziora Karyntii to: Wörthersee, Ossiacher See, Weissensee, Millstätter Seee oraz Faaker See. Pierwsze z nich, Wörthersee, jest największe zarówno pod względem powierzchni, którą zajmuje (1.938,75 ha), jak i ilości plaż - wokół całego jeziora jest ich aż 18. To właśnie nad Wörthersee leży stolica Karyntii - Klagenfurt. Jezioro Weissensee, położone na wysokości 930 m n.p.m., jest najwyżej położonym jeziorem kąpielowym w całej Karyntii, w którym temperatura wody dochodzi do 25 stopni.

Karyntia to jednak nie tylko bogactwo jezior i rzek. To także malownicze i urozmaicone górskie krajobrazy, od majestatycznych trzytysięczników po tereny pagórkowate. To park narodowy Hohe Tauern (największy obszar chronionej przyrody w Alpach) i jego nieskażona cywilizacją flora i fauna. To wreszcie 8 pól golfowych, gęsta sieć doskonale przygotowanych ścieżek rowerowych, największa w Europie sieć ścieżek do jazdy konnej... Amatorzy sportów wodnych, górskich wędrówek, wspinaczki, trekkingu, golfa, jazdy na rowerze spędzą w Karyntii niezapomniany urlop.

Oferta zimowa w niczym nie ustępuje bogactwu letnich atrakcji. Karyntia może się poszczycić świetnymi ośrodkami narciarskimi, znanymi i zaliczanymi do austriackiej czołówki: Nassfeld - Hermagor (jeden z tzw. topowych regionów w Austrii, tuż przy granicy z Włochami, dysponujący ponad 100 km bardzo urozmaiconych nartostrad), Heiligenblut - Grossglockner (dzięki wysokiemu położeniu tras jazda na nartach możliwa jest do późnej wiosny; wyprawy skitourowe w sercu parku narodowego Hohe Tauern), Mölltaler Gletscher (najbardziej na południe wysunięty teren narciarski na austriackim lodowcu), Skizentren Bad Kleinkirchheim / Turracher Höhe (Trasa Pucharu Świata Franza Klammera i dwa parki termalne na terenie ośrodka narciarskiego, w sumie ponad 170 km tras).

W samym centrum Karyntii, pośród wielu ośrodków narciarskich znajduje się jezioro Millstätter See. Dzięki takiej lokalizacji jego okolica jest idealnym punktem wypadowym do narciarskiego safari - w promieniu 80 km znajduje się aż 8 znanych regionów narciarskich (m.in. Mölltaler, Bad Kleinkirchheim, Ankogel, Katschberg, Innerkrems). Każdego dnia można odkrywać nowe stoki, a to wszystko możliwe jest z jednym karnetem narciarskim (!) Zimową ofertę uzupełniają liczne lodowiska, tory saneczkowe, baseny termalne, możliwość wspinaczki po lodzie i wędrówek w rakietach śnieżnych, kuligi oraz bogaty program apres-ski. Karyntia zapewnia wszelkie atrakcje miłośnikom zabawy na śniegu. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.